lokalizace - každých 14 dní vždy v úterý

 
 
 

hranice s Polskem

hranice s Německem

hranice s Rakouskem

hranice se Slovenskem

1. reliéf (pro lepší orientaci uvedeny subprovincie - ty ale nemusíte umět:-)

Šumavská supprovincie

             Šumava (Plechý), Český les, Šumavské podhůří, Novohradské hory, Podčeskoleská pahorkatina, Černé jezero, 

Českomoravská s.

            Třebonská pánev (Rožmberk), Středočeská pahorkatina, Českomoravská vrchovina (Javořice), Českobudějovická pánev, Třeboňská pánev, Drahanská vrchovina, Jevišovická pahorkatina

Krkonošsko - jesenická s.

            Lužické hory (Luž), Krkonoše (Sněžka), Jizerské h (Smrk)., Šluknovská pahorkatina, Orlické hory, Hrubý Jeseník (Praděd), Kralický Sněžník, Krkonošské podhůří

Poberounská s.

            Pražská plošina, Křivoklátská vrchovina, Brdská vrchovina, Džbán

Krušnohorská s.

            Krušné hory (Klínovec), České středohoří (Milešovka), Doupovské h., Děčínská vrchovina, Smrčiny, Mostecká pánev

Česká tabule

            Dolnooharská tabule (Říp), Ralská pahorkatina (Ralsko), Středolabská tabule, 

s. Vněkarpatské sníženiny

            Ostravská pánev, Hornomoravský úval, Moravská brána

s. Vnější Západní Karpaty

            Bílé Karpaty, Moravskoslezské Beskydy, Chřiby, Javorníky, Vizovická vrchovina

s. Vídeňská pánev

            Dolnomoravský úval

2. říční síť (od pramene po ústí)

úmoří Severního moře

    Labe, Vltava, Berounka, Ohře,  Orlice, Jizera, Sázava, Lužnice, Otava

úmoří Černého moře

    Morava, Dyje, Svratka, Svitava

úmoří Baltského moře

            Odra, Mandava,

3. kraje a města

Praha

Středočeský kraj: Kladno, Mělník, Mladá Boleslav, Kolín, Kutná Hora

Zlínský: Zlín, Uherské Hradiště

Liberecký: Liberec, Jablonec n. Nisou, Česká Lípa

Pardubický: Pardubice, Chrudim

Ústecký: Rumburk, Ústí nad L., Děčín, Teplice, Chomutov, Litoměřice

Královéhradecký: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Trutnov

Karlovarský: Karlovy Vary, Cheb, Sokolov

Jihočeský: České Budějovice, Tábor, Český Krumlov

Plzeňský: Plzeň, Klatovy, Domažlice

Vysočina: Jihlava, Havlíčkův Brod

Jihomoravský: Brno, Hodonín

Olomoucký: Olomouc, Jeseník

Moravskoslezský: Ostrava, Karviná, Frýdek - Místek